Najväčšie možnosti zatienenia ponúkajú exteriérové hliníkové slnolamy. Dajú sa umiestniť v zvislej, vodorovnej alebo šikmej rovine. Vzhľadom k tomu, že sa slnolamy väčšinou nepohybujú, prípadne sa iba nakláňajú, dá sa s nimi zatieniť takmer akýkoľvek tvar. Lamely sú vyrábané väčšinou z hliníka, nehrdzavejú a odolávajú aj extrémnym poveternostným podmienkam.

Slnolamy sú dostupné vo veľkom množstve typov, vrátane pohyblivých. Najlepšie plnia svoju funkciu pri veľkých presklených fasádach, kde dochádza k veľkému prehriatiu interiéru, predovšetkým v letných mesiacoch. Ich konštrukcia je umiestnená pred fasádou domu alebo nad oknom. Pri správnom použití sa vďaka nim dá teplota v miestnosti znížiť o viac ako 10 stupňov. Slnolamy sa uplatňujú aj ako súčasť fasád budov.

SELT

SELT Sunbreaker 210 rotary

Uhol lamiel je možné nastaviť manuálne alebo pomocou elektrického pohonu. Lamely je možné fixovať horizontálne a vertikálne. Konštrukcia aj držiaky sú z extrudovaného hliníku. Dostupné aj vo fixnom prevedení lamiel bez možnosti natáčania motorom(Sunbreaker 210 fixed).

max.šírka: 4 m
max.výška: 6 m
šírka lamely: 210 mm
farebnosť: ľubovoľná podľa RAL
rotácia: 0 – 90st.

SELT Sunbreaker 300 rotary

Uhol lamiel je možné nastaviť pomocou elektrického pohonu. Konštrukcia aj držiaky sú z extrudovaného hliníku. Dostupné aj vo fixnom prevedení lamiel bez možnosti natáčania motorom (Sunbreaker 300 fixed) .

max.šírka: 4.5 m
max.výška: 7 m
šírka lamely: 300 mm
farebnosť: ľubovoľná podľa RAL
rotácia: 0 – 100st.